A- A A+

Jakość Powietrza

System monitoringu jakości powietrza

Ocena jakości powietrza w Polsce jest realizowana w oparciu o odpowiednie akty prawne, które definiują system monitoringu powietrza, określają zakres i sposób badania, określają minimalną liczbę stacji oraz metody i kryteria oceny.

Wszystkich mieszkańców Gminy zainteresowanych stanem jakości powietrza w naszym województwie oraz poszczególnych regionów zapraszamy na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska TUTAJ lub TUTAJ


Powietrze na Śląsku...

Skażone powietrze to jeden z najgroźniejszych problemów współczesnego świata. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w najbliższych latach negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza odczują w szczególności mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego (Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice).

Smog obecnie jest przyczyną śmierci ok. 40 tysięcy Polaków rocznie, a liczba ta w przypadku braku działań będzie tylko rosła.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką jakości powietrza, uchwały antysmogowej oraz innymi tematami związanymi z ochroną powietrza zapraszamy TUTAJ


Uchwała Antysmogowa

Pełna treść uchwały NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw tzw. uchwały antysmogowej - TUTAJ


I poziom ostrzegania

Gmina Mszana znalazła się w grupie 49 gmin z terenu województwa śląskiego, które zostały objęte I poziomem ostrzegania (kolor żółty) zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych (PDK).

I poziom ostrzegania został wprowadzony po informacji z dnia 8 marca 2018 roku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza w Katowicach, który prowadzi stały monitoring jakości powietrza. Informacja dotyczy przekroczenia 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej (50 μg/m3) spośród średnich dobowych stężeń pyłu PM10 w roku 2018.

I poziom ostrzegania wprowadzany jest do końca danego roku kalendarzowego. Więcej informacji znajduje się tutaj.


 Akcja „Czysty komin – czysta gmina” 

Gmina Mszana przystąpiła do akcji „Czysty komin – czysta gmina” organizowanej przez portal Kominiarz.pl. W ramach akcji portal Kominiarz.pl. za pośrednictwem władz lokalnych pragnie dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać o negatywnych skutkach nieracjonalnego palenia w piecach zarówno pod kątem ekologii, jak i oszczędnego zużywania paliwa.
 
Na portalu Kominiarz.pl znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów m.in. artykuł dotyczący przeglądów kominowych – kto, kiedy i jak?, artykuł „Reaguj w porę! Objawy zatrucia tlenkiem węgla” i wiele innych ciekawych pozycji. 
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy TUTAJ
 
 
 

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie

Jubilaci

W kwietniu swoje jubileusze obchodzą:


 93 lata
Anna Wachtarczyk z Mszany
88 lat
Marta Rduch z Mszany
87 lat
Adelajda Matloch z Mszany
85 lat
Anna Szmid z Połomi
84 lata
Alojzy Krzyżok z Mszany
Helena Marek z Mszany
83 lata
Dorota Pawełek z Połomi
Jan Brzezik z Mszany
Agnieszka Andreczko z Połomi
82 lata
Leon Paloc z Mszany
Teresa Szołtysek z Mszany
Maria Musioł z Połomi
81 lat
Anna Smozik z Połomi
Felicja Sosna z Mszany
Rudolf Winkler z Gogołowej
Walter Pawliczek z Połomi
Anna Wita z Połomi
Agnieszka Nowak z Gogołowej
Gertruda Płaczek z Mszany
80 lat
Irena Młotek z Mszany

Z tej okazji wszystkiego, co w życiu najlepsze, dużo zdrowia, radości, pociechy z dzieci i wnuków życzy Jubilatom

Wójt Gminy Mszana
mgr Mirosław Szymanek