A- A A+

Uwaga! Nowe ogniska ptasiej grypy! Zakaz wypuszczania drobiu na wybieg

Urząd Gminy Mszana przypomina, że obowiązują wzmożone środki ostrożności i zakaz wypuszczania na wybieg drobiu, w związku z wystąpieniem w województwie przypadków tzw. ptasiej grypy. Niestety, pojawiają się informacje o nowych ogniskach choroby.

 

Dziś media informują, że nowe ognisko ptasiej grypy pojawiło się w jednym z niewielkich gospodarstw w Ustroniu - Hermanicach. Potwierdził to Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Cieszynie. W gospodarstwie starszej kobiety od dwóch tygodni padały ptaki, w końcu poinformowała o tym weterynarza. Badania potwierdziły, że drób był zarażony wirusem H5N8. W gospodarstwie było w sumie 60 kur i 12 kaczek. Wszystkie ptaki zostały wybite.


Weterynarze ostrzegają, że wirus jest bardzo groźny dla ptaków, a być może i dla człowieka. W całym powiecie cieszyńskim podjęte zostały szczegółowe środki bezpieczeństwa, a służby weterynaryjne sprawdzają, czy w okolicy istnieją inne ośrodki ptasiej grypy.


Ogniska choroby pojawiły się też w Czechach, w Orlowej. Mieszkańcy całego regionu przygranicznego powinni bezwzględnie przestrzegać zakazu wypuszczania kur, kaczek i gęsi na otwarty wybieg. Drób powinien być zamknięty, żeby nie mieć kontaktu z ptactwem dziko żyjącym, które przenosi wirusy. Hodowcy mają również obowiązek zabezpieczenia paszy i wody dla ptactwa domowego przed dostępem dzikich ptaków, nie pojenie ich wodą ze zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo.
Zakaz obowiązuje do odwołania.


O każdym niepokojącym przypadku wystąpienia objawów chorobowych, śmiertelności lub obniżenia produktywności ptaków utrzymywanych w gospodarstwie należy niezwłocznie powiadomić: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wodzisławiu Śląskim, ul. Rzeczna 24, 44-300 Wodzisław Śląski, tel. kontaktowy (32) 455 22 20.

 

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już 20 grudnia 2016 r. wydało Rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wprowadzono zakaz wszelkiej aktywności związanej z żywym ptactwem m.in. zakaz organizowania wystaw i pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, a także gołębi, bażantów i kuropatw. Oprócz zakazu handlu żywym drobiem, czy urządzania wystaw i konkursów rozporządzenie nakazuje także hodowcom drobiu, by ptaków nie wypuszczać na wybieg, a trzymać w zamkniętym pomieszczeniu.

Treść rozporządzenia dostępna jest TUTAJ oraz w załączniku poniżej.

Hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki, które pozwolą ograniczyć do minimum ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Poniżej zamieszczono apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii skierowany do hodowców drobiu.

Posiadacz drobiu jest zobowiązany do zawiadomienia organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu wszelkich niepokojących objawów klinicznych!

 

Załączniki:
Pobierz plik (Apel.pdf)Apel.pdf[ ]747 kB
Pobierz plik (Rozporządzenie.pdf)Rozporządzenie.pdf[ ]239 kB

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie

Jubilaci

W marcu swoje jubileusze obchodzą:
 
90 lat
Mrowiec Gertruda z Mszany
Wronka Otylia z Połomi
88 lat
Agnieszka Pękała z Połomi
87 lat
Salomea Felka z Połomi
86 lat
Herbert Andreczko z Połomi
85 lat
Szarlota Brzeżek z Mszany
Józef Pukowiec z Mszany
84 lata
Bernard Pukowiec z Mszany
Maria Gruner z Gogołowej
82 lata
Irena Mura z Mszany
Salomea Zerzoń z Mszany
Maria Gajda z Gogołowej
81 lat
Helena Henkel z Mszany
Ernestyna Nogły z Gogołowej
Anna Antończyk z Mszany
Gabriel Polok z Połomi
Hildegarda Gatnar z Mszany
80 lat
Stefania Tkocz z Mszany
Krystyna Bassek z Połomi
Stefania Andreczko z Połomi
Berta Mizia z Mszany
Alojzy Antończyk z Mszany
Eugeniusz Kłósek z Połomi
Jerzy Gonsior z Mszany

Z tej okazji wszystkiego, co w życiu najlepsze, dużo zdrowia, radości, pociechy z dzieci i wnuków życzy Jubilatom

Wójt Gminy Mszana
mgr Mirosław Szymanek