A- A A+

Prezentacja filmu o Mszanie w Budišovie nad Budišovkou

Wczoraj w Budišovie nad Budišovkou odbyła się prezentacja filmu promującego walory turystyczne tej gminy oraz gminy Mszana. Podobne spotkanie dwa tygodnie temu odbyło się w Mszanie, gdzie film był prezentowany mieszkańcom naszej gminy.

 


10-minutowy film promocyjny jest efektem realizacji projektu transgranicznego "POZNAJEMY WASZE I NASZE", realizowanego z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej, w ramach Funduszu Mikroprojektów, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Ma zachęcić mieszkańców pogranicza do aktywnej turystki weekendowej i poznawania sąsiednich gmin, nawiązywania kontaktów między organizacjami i mieszkańcami.

 

We wczorajszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Budišova, miejscowych szkół, placówek pomocy społecznej, straży pożarnej, a także działkowcy, leśnicy i członkowie koła łowieckiego. Naszą gminę reprezentował wójt i jego zastępca, sekretarz, radni i przedstawiciele organizacji społecznych oraz przewodnik turystyczny Lech Wiewióra, który krótko przypomniał wspólne elementy historii gmin pogranicza.

 

Wójt Mirosław Szymanek i starosta Rostislav Kyncl zapowiedzieli dalsze wspólne projekty (dwa już są złożone do dofinansowania), w których mogłyby współpracować obie gminy. Czas umilał grą na akordeonie Daniel Skatuła, a prym w śpiewaniu polskich i czeskich przyśpiewek wiódł Zygmunt Wolny, prezes zespołu folklorystycznego "Mszanianka".

 

Atutami Budišova nad Budišovkou są między innymi: Muzeum Łupka (przez wieki w okolicy wydobywano tę skałę), zabytkowy most z pomnikiem św. Nepomucena czy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny poświęcony w 1756 roku. Jest też autokamping, gdzie można przyjechać na krótkie wakacje oraz sieć malowniczych ścieżek rowerowych.


Nasze ciekawostki turystyczne to m.in.: ogromna 200-letnia lipa w Połomi będąca pomnikiem przyrody, równie wiekowy, odrestaurowany budynek dawnej fary, czy Grób Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie, na który przyjeżdżają wycieczki z Izraela. Mamy też coraz lepszą infrastrukturę rekreacyjną oraz imprezy cykliczne, na które mogą przyjechać mieszkańcy całego pogranicza.


Wartość projektu "POZNAJEMY WASZE I NASZE" to ponad 40 tys. zł, z tego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85%, a z budżetu państwa 10%. Z budżetu gminy pokryte zostanie 5 % wartości projektu. Sam film kosztował 15 tys. złotych. Ostatnim działaniem, zaplanowanym na wczesną wiosnę, gdy rusza sezon turystyczny, będzie promocja filmu w lokalnych mediach.

 

 

Spotkanie w Budisovie Spotkanie w Budisovie Spotkanie w Budisovie Budynek władz miasta w Budisovie

 

Szkoła w Budisovie Wiatraki na granicy Budisova Autocamp w Budisovie Muzeum łupka w Budisovie

 

Muzeum łupka w Budisovie Kościół katolicki w Budisovie Most z figurą św. Jana Nepomucena Centrum Budisova - ratusz i kościół

 

 

Film poniżej - wybierz wersję językową

 

{youtube}-q8vuujZuBI{/youtube}

 

{youtube}q52Fx-gPKcU{/youtube}

 

{youtube}QrVfaZaTIN4{/youtube}

 

 

 

 

 


 


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

 

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie