A- A A+

Jakość Powietrza

System monitoringu jakości powietrza

Ocena jakości powietrza w Polsce jest realizowana w oparciu o odpowiednie akty prawne, które definiują system monitoringu powietrza, określają zakres i sposób badania, określają minimalną liczbę stacji oraz metody i kryteria oceny.

Wszystkich mieszkańców Gminy zainteresowanych stanem jakości powietrza w naszym województwie oraz poszczególnych regionów zapraszamy na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska TUTAJ lub TUTAJ


Powietrze na Śląsku...

Skażone powietrze to jeden z najgroźniejszych problemów współczesnego świata. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w najbliższych latach negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza odczują w szczególności mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego (Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice).

Smog obecnie jest przyczyną śmierci ok. 40 tysięcy Polaków rocznie, a liczba ta w przypadku braku działań będzie tylko rosła.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką jakości powietrza, uchwały antysmogowej oraz innymi tematami związanymi z ochroną powietrza zapraszamy TUTAJ


Sprawdź jak możesz kontrolować jakość powietrza w naszym regionie

W związku z podpisaniem umowy z firmą Airly na bezpłatne udostępnienie czujnika jakości powietrza, każdy mieszkaniec ma możliwość kontrolowania stanu jakości powietrza w naszym regionie.

Sensory są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza.

Wchodząc na stronę: https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.11541&longitude=19.96665&id=255 można sprawdzić nie tylko stan jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Umowa na bezpłatne użyczenie sensora będzie obowiązywać do końca 2018 roku.


Uchwała Antysmogowa

Pełna treść uchwały NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw tzw. uchwały antysmogowej - TUTAJ


I poziom ostrzegania

Gmina Mszana znalazła się w grupie 49 gmin z terenu województwa śląskiego, które zostały objęte I poziomem ostrzegania (kolor żółty) zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych (PDK).

I poziom ostrzegania został wprowadzony po informacji z dnia 8 marca 2018 roku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza w Katowicach, który prowadzi stały monitoring jakości powietrza. Informacja dotyczy przekroczenia 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej (50 μg/m3) spośród średnich dobowych stężeń pyłu PM10 w roku 2018.

I poziom ostrzegania wprowadzany jest do końca danego roku kalendarzowego. Więcej informacji znajduje się tutaj.


 Akcja „Czysty komin – czysta gmina” 

Gmina Mszana przystąpiła do akcji „Czysty komin – czysta gmina” organizowanej przez portal Kominiarz.pl. W ramach akcji portal Kominiarz.pl. za pośrednictwem władz lokalnych pragnie dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać o negatywnych skutkach nieracjonalnego palenia w piecach zarówno pod kątem ekologii, jak i oszczędnego zużywania paliwa.
 
Na portalu Kominiarz.pl znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów m.in. artykuł dotyczący przeglądów kominowych – kto, kiedy i jak?, artykuł „Reaguj w porę! Objawy zatrucia tlenkiem węgla” i wiele innych ciekawych pozycji. 
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy TUTAJ
 
 
 

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie