A- A A+

Koła gospodyń wiejskich

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W MSZANIE

Zrzesza około 90 kobiet. Powstało 25 marca 1952 roku. Obecnie KGW współpracuje z Wiejskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Mszanie.

Gospodynie aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej. Podejmują również doroczne inicjatywy kulturalne mające na celu kultywowanie regionalnych zwyczajów i obrzędów, takie jak: „szkubaczki”, dożynki gminne, „Dni Ziemi Wodzisławskiej”, okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki.

Podjęto również inicjatywę odtworzenia oryginalnego „Wesela śląskiego” z wszystkimi zwyczajami i obrzędami. Koło Gospodyń organizuje biesiady śląskie, „deptanie kapusty”, biesiady górnicze, czy spotkania z cyklu „malowanie pisanek”. Inicjatywy gospodyń cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców gminy, czego wyrazem jest duże zaangażowanie i liczny ich udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach.

Zarząd Koła stanowią: Renata Korcela (przewodnicząca), Aurelia Karkoszka (z-ca przewodniczącej), Łucja Matloch, Halina Nogły (sekretarz), Janina Reclik (skarbnik) i Justyna Wuwer.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Mszanie, tel. 32/ 472 00 76,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl 

 

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W POŁOMI

Powstało z początkiem 1952 roku. Świadczy o tym m. in. zachowana do dnia dzisiejszego legitymacja członkini, pani Wiktorii Kłosok, datowana na 1 stycznia 1952 roku. Pani Kłosok była jedną z założycielek koła, a powstało ono z inicjatywy ówczesnego prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Połomi, Pana Paszendy.

Od 2006 roku przewodniczącą KGW Połomia  jest Pani Maria Trojan. Połomskie gospodynie należą do najaktywniejszych w Polsce. Organizują m.in. co roku wyjazdy na targi rolnicze i ogrodnicze, do szkółek roślin ozdobnych oraz wzorcowych gospodarstw. Zajmują się promocja zdrowia – organizują i biorą udział w spotkaniach z lekarzami specjalistami.

Jednym z ważniejszych zadań, które stawiają przed sobą panie z KGW to kultywowanie tradycji lokalnej przez organizowanie różnych spotkań oraz imprez, które swym charakterem przypominają o śląskich korzeniach. Należą do nich:

- Tłusty Czwartek – Babski Comber:  u połomskich gospodyń utarło się, iż tłusty czwartek wypada w początku lutego, koniecznie w czasie trwania ferii zimowych dla dzieci szkolnych. W tym czasie w salach miejscowego ośrodka kultury organizowane są codziennie dla dzieci półkolonie. Gospodynie przygotowują pączki i faworki przy pomocy dzieci uczestniczących w feriach.

-  Wieczór tradycji Wielkanocnych - to jedna z najbarwniejszych uroczystości organizowanych przez koło. Odbywa się zazwyczaj w tygodniu poprzedzającym Wielki Tydzień, tzn. w przedostatnim tygodniu Wielkiego Postu. Gospodynie już kilka tygodni wcześniej rozsyłają zaproszenia do różnych organizacji społecznych oraz do instytucji z terenu gminy oraz do lokalnych władz. Każda organizacja społeczna zobligowana jest do przedstawienia jakiegoś obrzędu związanego z Wielkanocą, bądź z wiosenną porą roku. Także każda organizacja ma za zadanie przygotować jakiś specjał kulinarny, który jest kojarzony z Wielkanocą. Już pierwsze spotkanie połomskich gospodyń pokazało, że Wielkanoc to dla nich nie tylko malowanie jaj, strojenie koszyczków. Panie przygotowały na te okoliczność miejscowy przysmak wielkanocny jakim jest „święcelnik”. Jest to słodkie ciasto drożdżowe, które w środku zamiast owocowego, serowego bądź makowego nadzienia ma zapieczone wędliny takie jak szynki, boczek i kiełbasę. Ciasto to według tradycji przygotowuje się w Wielki Piątek. Dla domowników jest to bardzo ciężka próba charakteru, gdyż jak wiadomo w Wielki Piątek obowiązuje w katolickiej tradycji post ścisły, zaś zapachy, które towarzyszą przygotowaniu tego specjału są bardzo nęcące.

-  „Śląskie smaki” – w kwietniu lub maju Koła Gospodyń Wiejskich powiatu wodzisławskiego mają w zwyczaju spotykać się na wystawie kulinarnej pod nazwą „Śląskie smaki”. Podczas trwania tej wystawy poszczególne koła wystawiają najznakomitsze ze swoich potraw. Każde z kół, także połomskie ze szczególnym namaszczeniem przygotowuje się do tej wystawy, starannie dobierając zestaw potraw. Nie bez znaczenia jest tu także pewna odmienność od pozostałych kół, w czym połomskie panie przodują, gdyż wspominany wcześniej święcelnik – wielkanocne ciasto jest pieczony wyłącznie przez połomskie gospodynie.

- Korona dożynkowa - jest nieodłącznym atrybutem najważniejszego w roku święta rolników – dożynek. W podzięce za zebrane plony gospodarze niosą do kościoła i składają na ręce kapłana chleb ze świeżego zboża oraz koronę uplecioną z kłosów tegoż zboża. Tradycja nakazuje, aby taka korona miała pięć ramion – każde wykonane z jednego rodzaju kłosów pięciu zbóż uprawianych na tutejszych ziemiach. Aby upleść taką koroną niezbędne jest nie tylko zboże, ale i odpowiednio wykonany stelaż, no a przede wszystkim talent i odpowiednio zgrabne ręce do roboty. Któż inny mógłby lepiej wykonać taką koronę niż właśnie gospodynie. Zaszczyt plecenia takiej korony, ale także cały wysiłek z tym związany przypada w Połomi już od wielu lat kilku tym samym paniom. To właśnie Pani Krystyna Krótki jedna z pierwszych członkiń połomskiego koła a także członkini zarządu tegoż koła jest główną mistrzynią tej ceremonii.

-  Spotkania opłatkowe - co roku wszystkie panie spotykają się na takim Spotkaniu Opłatkowym, na którym mogą złożyć sobie nawzajem świąteczne życzenia, pośpiewać wspólnie kolędy. Jak większość spotkań połomskiego koła także i to ma charakter biesiadny. Zazwyczaj przygotowywane są wszystkie potrawy wigilijne, jakie tylko są serwowane na Śląsku: karp, kapusta z fasolą i grzybami, żurek z karpia, moczka, makówki i inne. Panie z koła na to spotkanie zapraszają miejscowych księży oraz władze gminne.

- „Jarmark Połomski” - to najmłodszy rodzaj działalności połomskiego koła. Jarmark polega na prezentacji swoich wyrobów rolnych i gastronomicznych podczas różnych świąt, festynów gminnych. Postępując zgodnie z założeniami projektu gospodynie zakupiły za pieniądze należące do koła produkty rolne od miejscowych gospodarzy. Wśród ich zakupów można było znaleźć ziemniaki, warzywa, jaja, słoninę, mleko, ser itp. Z tych produktów wykonały różnego rodzaju potrawy: smalec, pasty serowe, przygotowały święcelnik oraz ciasta domowej roboty. Wszystkie te wyroby panie prezentowały i sprzedawały na wcześniej przygotowanym stanowisku podczas okolicznościowego festynu.

- Promocja gminy - Koło Gospodyń Wiejskich jest wizytówką połomskich tradycji. Do tego rodzaju reprezentowania naszej gminy należały m. in.: udział w zakończeniu konkursu „Złota miejscowość wakacji radia Katowice”, które odbyło się w 1998 roku w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2005 roku – połomskie KGW reprezentowało całe województwo śląskie, na tę okoliczność panie przygotowały specjalną dożynkową koronę, która brała udział w ogólnopolskim konkursie.

Od kilku lat połomskie gospodynie startują też w wystawach i konkursach kulinarnych, m.in. w tegorocznej (2011 r.)  Wystawie Potraw Wielkanocnych w Warszawie.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Połomi, tel: 32/ 476 04 15,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  www.gokir-mszana.pl

 

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GOGOŁOWEJ

Zostało założone w 1951 roku. Pierwszą przewodniczącą była pani Stańkosz, mieszkająca w dawnym dworze w Gogołowej i prowadząca tam grupę artystyczną. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych koło zaprzestało działalności. Reaktywowano je w 1963 roku z inicjatywy Renaty Grabiec. Gospodynie we własnym gronie prowadziły kursy gotowania i szycia. Prowadziła je Gertruda Wita.

W 1965 roku na czele koła stanęła Anna Sobek. W ramach KGW działał wówczas zespół śpiewaczy, a latem w czasie wakacji panie organizowały tak zwane „dziecińce”.

Po kilku latach KGW znów zawiesiło działalność, by reaktywować się w 1971 . Na czele z nową szefową, Renatą Matejek, gospodynie spotykały się w remizie strażackiej albo w siedzibie kółka rolniczego. Organizowały biesiady i zabawy taneczne. W latach 1991-1994 kołem zarządzała Alicja Jurkiewicz. Na temat działalności KGW w tym okresie niewiele wiadomo, bo przewodnicząca wyjechała z Gogołowej i zaginęły dokumenty koła.

Kolejna reaktywacja gogołowskiej organizacji nastąpiła w 2001 roku. Przewodniczącą została Danuta Michalik, a w skład koła wchodzi obecnie 28 pań. KGW organizuje co roku Sylwestra, Dzień Kobiet, Dzień Matki, wyjazdy nad Zalew Rybnicki z pływaniem żaglówkami, wyjazdy na wystawy potraw świątecznych (ostatnio w Warszawie i w Toszku). Panie uczestniczą w dożynkach gminnych i biorą udział w tradycyjnych spotkaniach opłatkowych. Nową tradycją jest organizacja „szkubaczek”, które w 2011 odbyły się w Gogołowej po raz pierwszy.

Kontakt: Ośrodek Kultury w Gogołowej, tel. 533 098 051
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie