A- A A+

Kultura

Działalność kulturalna skupia się wokół Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Instytucja ta powstała we wrześniu 2012 r. z połączenia wiejskich ośrodków kultury w Połomi i Mszanie. Działalność GOKiR to przede wszystkim stworzenie mieszkańcom warunków do sięgnięcia po kulturę, a także zapewnienie oferty rekreacyjnej.

W trzech ośrodkach kultury (Mszana, Połomia i Gogołowa) organizowane są zajęcia stałe - od nauki gry na instrumentach muzycznych, tańca, rytmiki dla najmłodszych czy rękodzieła, po teatr i zespoły wokalne (jest to grupa młodzieżowa "She" (Połomia) i Gminny Zespół Wokalny "Horyzont" działający we wszystkich sołectwach gminy Mszana).

Ponadto młodzi aktorzy-amatorzy uczą się podstaw teatru w grupie "Zza szafy" (Ośrodek Kultury w Gogołowej), zaś nieco starsi pracują nad spektaklami w Ośrodku Kultury w Połomi pod szyldem grupy teatralnej "Kredens".

GOKiR to także organizacja imprez plenerowych: koncertów i pikników oraz wycieczek w różne zakątki naszego kraju. Nie brakuje także wyjazdów sezonowych, na przykład cotygodniowych "wypadów" na narty.

Mówiąc o rekreacji warto pamiętać o prężnie działających klubach skata sportowego. Zespół GOKiR Mszana w sezonie 2012 zdobył tytuł Mistrza Polski, natomiast klub GOKiR Połomia reprezentuje gminę w II lidze i lidze okręgowej. Pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji działa także szereg organizacji. W każdym z trzech sołectw funkcjonują koła gospodyń wiejskich, w Mszanie i Połomi są także związki emerytów i rencistów, istnieją ponadto zespoły folklorystyczne: Mszanianka i Połomianka.

Kultura w gminie to także inne organizacje i instytucje działające we współpracy z GOKiR. Sztandarowym przykładem współpracy urzędu gminy, rad sołeckich i GOKiR-u jest organizacja dożynek gminnych. To największa impreza kulturalna w Mszanie. Poza tym rady soleckie organizują odrębne imprezy kulturalno-rekreacyjne jak chociażby pikniki czy festyny.

Bogaty program kulturalny dla dzieci i młodzieży oferują oczywiście szkoły. Uczniowie są także aktywni podczas imprez organizowanych poza murami placówek oświatowych.  Poza tym kultura to Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, która ma filie w Połomi i Gogołowej, gdzie w grudniu 2012 r. do dyspozycji czytelników oddano nowe pomieszczenia (w budynku miejscowej szkoły).


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie