A- A A+

Średniowieczne dokumenty w księdze metrykalnej z Mszany. Bezcenne informacje o naszej historii

Nie znalazł jej autor monografii mszańskiej parafii Ludwik Musioł, choć wiedział, że istniała. W 2011 roku z parafii pw. św. Jerzego trafiła do  Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Dziś, po czterystu latach, zawarte w niej bezcenne informacje na temat historii Mszany od czasów wojny 30-letniej, ujawnili częściowo naukowcy i archiwiści, którzy przez ostatnie osiem miesięcy badali księgę metrykalną mszańskiej parafii z lat 1638 - 1775.


Okazało się, że oprócz pierwszorzędnych dla poznania naszej historii zapisów, księga zawiera również nieoczekiwany skarb: bezcenne dokumenty nawet z czasów średniowiecza, które XVIII-wieczny introligator wykorzystał jako oprawę do księgi. Dzięki żmudnej pracy fachowców od konserwacji papieru i pergaminu, specjalnym zabiegom usuwania kleju i mrówczej wytrwałości, udało się z oprawy księgi wyodrębnić 61 niezwykłych dokumentów. Właśnie wróciły do Archiwum Archidiecezji w Katowicach.

Dziś w auli Wydziału Teologicznego UŚ odbyła się konferencja poświęcona niezwykłemu odkryciu. Zaprezentowano zarówno samą odrestaurowaną księgę metrykalną, jak i wydobyte z okładki m.in. rękopisy kazań w języku polskim i łacińskim z XVII i XVIII wieku, rozważania Maryjne, czy fragmenty kart XVIII-wiecznego drukowanego kalendarza, a także XV-wieczny pergamin, zawierający rękopis antyfony bez zapisu nutowego, ale już z naniesioną czterolinią. Na podstawie pergaminu chorzowski muzyk, Sławomir Witkowski, odtworzył zapis nutowy i wraz ze swoim zespołem: Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zaśpiewał dzisiaj w kaplicy kurii XV-wieczną antyfonę.


- To są niezwykłe skarby, a wspólny wysiłek włożony w rozpoznanie oraz analizę zawartości, każe na nowo stawiać pytania o intelektualny dorobek górnośląskiego duchowieństwa doby nowożytnej, ale także o miejsce i rolę współczesnych archiwów kościelnych przechowujących tego rodzaju skarby języka i kultury – mówi dr Halina Dudała, dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach.


- Bardzo cieszy nas to odkrycie. Nasza gmina będzie znana nie tylko ze słynnego mostu na autostradzie, ale też z tak niezwykłego znaleziska – mówią wójt Mirosław Szymanek i przewodniczący Rady Gminy Mszana Andrzej Kaperczak, którzy byli gośćmi dzisiejszego wydarzenia w Katowicach.


Mszańska księga nie jest najstarszym, ale jednym z najcenniejszych tego typu zabytków. Założył ją w 1638 roku ówczesny pleban mszańskiej parafii Vitus Melchior Machatius. Zapiski o chrztach, ślubach i pogrzebach były prowadzone przez ośmiu kolejnych plebanów.


Gmina  planuje włączyć się finansowo w publikację specjalnego wydawnictwa, prezentującego bezcenne dokumenty. Książka powinna ukazać się jesienią.

 

Do tematu wrócimy jeszcze w "Naszych Wieściach Gminnych"

 

 Czytaj także ciekawą relację Gościa Niedzielnego: tutaj

 

  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_01
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_02
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_03
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_04
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_06
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_07
  • konferencja_ws_ksiegi_metrykalnej_08

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie