A- A A+

W lutym ruszą kontrole mające na celu sprawdzenie, czym palimy w piecach

Nowy program dotacyjny to główny, ale nie jedyny element walki ze smogiem. W lutym ruszą kontrole mające na celu sprawdzenie, czy mieszkańcy nie spalają odpadów.

 - Zamontowany u nas czujnik do pomiaru zanieczyszczeń brutalnie pokazuje, jak złym powietrzem oddychamy. Na wielu spotkaniach w całym regionie podkreśla się, że smog to obecnie największy problem do rozwiązania na Śląsku. Każda gmina musi do niego podejść jak najpoważniej - podkreśla wójt Mirosław Szymanek.


Stąd, obok dotacji, ruszą również kontrole tego, czym palimy w piecach i jak segregujemy śmieci. Bo mimo rozbudowanego i dobrze funkcjonującego systemu odbioru odpadów, wieczorami wciąż czuć spalany w piecach plastik i inne odpady. - Widać to doskonale po ilości worków z odpadami segregowanymi, które oddajemy. Przed domami, gdzie pali się gazem lub piecem z podajnikiem jest dużo worków, a tam, gdzie są zwykłe piece węglowe czasem w ogóle nie ma wysegregowanych plastików - mówi wójt.


Władze samorządowe podkreślają, że skoro są dotacje, to muszą być również wymagania w stosunku do mieszkańców. Poprawa jakości powietrza, którym wszyscy przecież oddychamy, musi być priorytetem. Wychodząc z założenia, że pracownicy urzędu gminy powinni dać dobry przykład, to od ich posesji rozpoczną się kontrole.


Uprawnienia do kontroli daje wójtowi i upoważnionym przez niego pracownikom art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Mieszkaniec ma obowiązek wpuścić upoważnionego pracownika na kontrolę, z której sporządzany jest protokół. Jeśli zostanie ujawnione wykroczenie, pracownik wzywa policję, która może ukarać właściciela mandatem w wysokości do 500 złotych. W przypadku braku zgody na przyjęcie mandatu sprawa trafia do sądu, który może zasądzić karę grzywny do 5 tysięcy złotych.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie