A- A A+
Projekty unijne

Uwaga pszczelarze! "Zgnilec amerykański" atakuje pasieki

Zgnilec amerykański atakuje pasieki! To nie jest dobra informacja dla pszczelarzy. Część powiatu wodzisławskiego została uznana za "obszar zapowietrzony" występowaniem "zgnilca amerykańskiego". Chodzi o teren od południa od granicy gminy Mszana z gminą Świerklany dalej wzdłuż autostrady A1 do jej przecięcia z ulicą Szkolną w miejscowości Połomia i dalej ul. Szkolną do jej skrzyżowania z ulicą Centralną, następnie ulicą Centralną do jej przejścia w ulicę Szymanowskiego. 
 
 
Zgnilec amerykański pszczół jest jedyną choroba pszczół podlegającą w Polsce obowiązkowi zwalczania na mocy ustawy z dnia 24 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgnilec amerykański najczęściej atakuje podczas ciepłego lata, a wysokie temperatury sprzyjają jego rozwojowi. Choroba bardzo łatwo się roznosi i jest dla owadów śmiertelna. Po potwierdzeniu faktu wystąpienia choroby, pod nadzorem lekarza weterynarii prowadzone jest zwalczanie choroby. 
 
Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej, ponieważ może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych lub ogrodniczych. 
 
W związku z powyższym w dniu 28 września 2018 Wojewoda Śląski wydał Rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik, które uznane zostały za obszar zapowietrzony. 
 
W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej, w obszarze zapowietrzonym nakazuje aż się do odwołania:
1. wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii;
2. niezwłoczne zgłaszanie właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół.  
 
W obszarze zapowietrzonym zakazuje się do odwołania:
1. przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, 
2. organizowania wystaw lub targów z udziałem pszczół.
 
Nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia. 
 
 

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie