A- A A+

GOKiR pozyskał dotację na promowanie rodzimego folkloru, filmik i teledyski

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie pozyskał ponad 55 tys. złotych na realizację projektu, w ramach którego zostaną uszyte stroje dla zespołu śpiewaczego Połomianka, wydane płyty i nakręcony teledysk, a także powstanie film o śląskim odpuście, nakręcony w Izbie Regionalnej w Gogołowej.


- Celem projektu jest przybliżenie, popularyzowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, jakim jest gwara przedstawiona w formie śląskiej godki i w formie śpiewanej - mówi Agata Wrożyna-Juszczak, w-ce dyr. GOKiR Mszana. - Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych Mszanianka i Połomianka, amatorskiej grupy teatralnej Kredens, a także organizacji zrzeszających społeczność lokalną możliwe jest budowanie tożsamości, a tym samym wzmacnianie szacunku dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Jednak na chwilę obecną istnieje potrzeba promocji folkloru w naszej społeczności, co wynika z braku zainteresowania wśród młodych ludzi czego efektem są starzejące się zespoły śpiewacze, których członkowie ze względu na wiek się wykruszają. Unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego w Gminie Mszana są dziedzictwem, które należy kultywować, a przede wszystkim ocalić od zapomnienia - dodaje.


Aby uzyskać zamierzone cele, zostaną nagrane płyty, na których zespoły śpiewacze Mszanianka i Połomianka wykonają tradycyjne utwory. Dodatkowo zostaną nagrane teledyski promujące nasze zespoły i organizacje działające w kulturze lokalnej. Tradycja jednak to nie tylko śpiew, istotny jest również wygląd i strój, a takiego nie posiadają członkowie zespołu śpiewaczego Połomianka, dlatego też zostaną zakupione materiały niezbędne do wykonania strojów ludowych.


Zostaną również wydane śpiewniki w formie papierowej zawierające teksty pieśniczek wykonywanych na wsi, do których dotychczas mieszkańcy nie mieli dostępu. W ramach projektu zostanie wydany tomik wierszy autorstwa mieszkanek Gminy Mszana, wiersze są pisane w gwarze, a dotyczą legend i bojek związanych z ziemią śląską. Wiersze te zostaną nagrane i wydane w formie audiobooka i e-booka, natomiast czytane będą przez dzieci i młodzież Gminy Mszana.


Na podstawie autorskiego scenariusza zostanie nagrany 30-minutowy film przedstawiający przygotowanie oraz przebieg "śląskiego odpustu". W filmie udział wezmą aktorzy grupy teatralnej Kredens oraz przedstawiciele lokalnej społeczności (Koła Gospodyń, OSP).


Projekt będzie realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Kultury "Kultura Interwencje 2018 - EtnoPolska". Na konkurs napłynęło 600 wniosków. Pozytywnie oceniono 230, w tym mszańskiego GOKiR. Cały projekt ma wartość 58 tys. zł, dofinansowanie w kwocie 55,1 tys. złotych stanowi 95 % kosztów.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie