A- A A+

Po sesji Rady Gminy - uchwalono stawki podatkowe i opłaty na 2019 rok

Stawki podatkowe i opłata za gospodarowanie odpadami konunalnymi na 2019 rok były głównymi tematami wczorajszej sesji Rady Gminy Mszana.


Podatki od nieruchomości wzrosną w przyszłym roku o wskaźnik inflacji, czyli o 1,6 %, co w przypadku domów mieszkalnych spowoduje wzrost o ok. 1 grosz na metrze kwadratowym, a w przypadku budynków pod działalność gospodarczą o 30 groszy.

Dla budżetu gminy w przypadku budynków mieszkalnych wzrost w skali całego roku wyniesie 3 tys. zł więcej wpływów, z budynków pod działalność gospodarczą - 5,1 tys. zł, z budynków gospodarczych – 1,9 tys. zł, z garaży – 823 zł, z gruntów związanych z działalnością gospodarczą – 1680 zł. Te obliczenia dotyczą osób fizycznych. Od osób prawnych po wzroście o 1,6 % podatki od nieruchomości dają do budżetu o 27,5 tys. złotych więcej w skali całego roku.


Wójt Mirosław Szymanek zwrócił uwagę, że wnosząc propozycje podatków miał dylemat – z jednej strony nie chce podnosić obciążeń mieszkańcom, z drugiej strony wyższe podatki to większe wpływy do budżetu i więcej pieniędzy na inwestycje, których mieszkańcy oczekują.


Podatek rolny w przyszłym roku (obliczany według wskaźników ustawowych) będzie minimalnie wyższy niż w obecnym, natomiast podatek leśny minimalnie niższy.


Podatki od środków transportu pozostaną na obecnym poziomie, oprócz stawek za naczepy 3-osiowe, które były dużo niższe niż w sąsiednich gminach i wzrosną o 50 złotych (5%).
Generalnie jednak podatki w Gminie Mszana nadal będą należały do niższych, niż w okolicznych gminach.


Opłata targowa wyniesie w 2019 roku tak jak obecnie 15 zł od mb., na dotychczasowym poziomie 25 zł pozostanie też opłata za psa.


Niestety mocno w górę pójdzie opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z 12 złotych w tym roku, do 18 zł w przyszłym. Więcej czytaj tutaj.

Na wczorajszej sesji przyjęto również m.in. uchwałę ws. przyjęcia od Powiatu Wodzisławskiego zadania publicznego zarządzania drogami powiatowymi w granicach administracyjnych Gminy Mszana w zakresie letniego i zimowego utrzymania nawierzchni chodników dróg powiatowych oraz utrzymania zieleni przydrożnej.

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie