A- A A+
Projekty unijne

Na przedszkolaków w naszej bibliotece czekają "Wyprawki Czytelnicze"

Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie ponownie zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” przeznaczonego tym razem dla grupy 3-6 latków i ich rodziców. Realizacja projektu rozpocznie się pod koniec września 2019 r.


Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie darmową i wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.


Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie można odebrać w bibliotekach w Mszanie, Połomi oraz Gogołowej.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.


Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.


Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.


To kolejny udział naszej Biblioteki w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo. Biblioteka otrzymała już certyfikat za udział w projekcie „Mała Książka - Wielki Człowiek”, realizowanym od września 2018 r. do czerwca 2019 r. Ten projekt Instytutu Książki skierowany był do trzylatków i ich rodziców. Podczas odwiedzin w bibliotece mali czytelnicy otrzymywali w prezencie Wyprawkę Czytelniczą zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

- Dziękujemy 3-latkom i ich rodzicom za aktywny udział w akcji. To było dla nas wspaniałe doświadczenie i ogromna radość ze spotkań z najmłodszymi czytelnikami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Potem odwiedzali nas systematycznie z Rodzicami i wypożyczali z naszego bogatego księgozbioru interesujące ich książeczki. Taka akcja niesie ze sobą same plusy: dzięki niej przybyło nam kilkunastu nowych i wiernych czytelników. Dla dzieci była to po pierwsze okazja do zapoznania się z biblioteką i zasadami jej działania, a po drugie możliwość odkrywania piękna zawartego w książkach i po prostu znakomita zabawa. Dlatego zachęcamy wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji, która rozpocznie się na przełomie września i października bieżącego roku - mówi Eliza Sicińska-Hajska, Dyrektor GBP w Mszanie.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie