A- A A+
Projekty unijne

Alarm smogowy znacznie szybciej. Nie spalaj liści i gałęzi

Smog, który już kilkukrotnie można było zaobserwować w nowo rozpoczętym sezonie grzewczym jest głównie spowodowany tzw. niską emisją.

Tworzeniu się smogu sprzyja bezwietrzna pogoda i wysoka wilgotność. Przyczyniają się również do tego mieszkańcy, którzy spalają odpady zielone z przydomowych ogródków. Dlatego też przypominamy, że ustawa o odpadach zabrania termicznego przekształcania odpadów poza instalacjami, dodatkowo każdy właściciel nieruchomości ma możliwość oddania liści czy gałęzi firmie odbierającej odpady bezpośrednio z posesji lub w PSZOK. Spalanie odpadów zielonych w naszych ogródkach nie tylko jest niebezpieczne ze względu na ryzyko powstania pożaru, ale również zanieczyszcza powietrze i przyczynia się do powstawania smogu. Za spalanie tych odpadów możemy zostać ukarani mandatem, a przeciw osobom, które nie zastosują się do poleceń urzędników bądź policji, może nawet zostać sporządzony wniosek o ukaranie przez sąd.

10 października 2019 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Środowiska które obniża wartości średniodobowe dla poziomu informowania i poziomu alarmowego w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Poziom informowania dla pyłu PM 10 obniżono z 200 µg/m3 do 100 µg/m3 , a poziom alarmowy obniżono z 300 µg/m3 do poziomu 150 µg/m3.

Gdy przekroczony jest poziom informowania dla pyłu PM 10 – 100 μg/m3, informacja o wysokim zanieczyszczeniu powietrza powinna dotrzeć do możliwie jak największej liczby mieszkańców danego terenu. Osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz – gdyż nawet krótkie oddychanie nadmiernie zapylonym powietrzem jest szczególnie szkodliwe dla tych grup społecznych. Urząd Gminy jest zobowiązany do przesłania takich informacji m.in. do szkół, przedszkoli, przychodni.


W sytuacji kiedy zostaje wprowadzony alarm smogowy tzn. stężenie pyłu PM 10 przekroczyło poziom 150 µg/m3 władze lokalne, regionalne są zobligowane do niezwłocznego podjęcia specjalnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska już w październiku informował o złej jakości powietrza. Przypomina również, iż samorządy są odpowiedzialne za jakość powietrza na swoim terenie. Do działań, do których gmina jest zobligowana, przede wszystkim zaliczamy kontrole kotłowni pod kątem spalania odpadów oraz spalania odpadów zielonych czy wypalania traw. Kontrole kotłowni są prowadzone na bieżąco. Przeszkoleni urzędnicy, którzy posiadają upoważnienie Wójta, przeprowadzają kontrole po każdej skardze, interwencji, która wpłynęła do tutejszego urzędu. Dodatkowo Urząd Gminy musi wysłać na kontrole swoich pracowników w dniu, w którym został ogłoszony alarm smogowy. W tym dniu, zgodnie z Programem Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego musi zostać przeprowadzonych co najmniej 5 kontroli kotłowni na terenie naszej gminy.

Z uwagi na zmieniające się przepisy oraz w trosce o nasze zdrowie Wójt Gminy Mszana jeszcze raz przypomina wszystkim mieszkańcom o bezwzględnym zakazie spalania odpadów. Informujemy również, że jeżeli alarm smogowy zostanie ogłoszony w dni ustawowo wolne od pracy na kontrolę zostaną wysłani pracownicy urzędu wraz z asystą policji.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie