A- A A+
Projekty unijne

Po październikowej sesji Rady Gminy - komunikacja i dodatkowe środki na remont dróg

Komunikacja na terenie Gminy i dołożenie w budżecie środków na remonty dróg - to były główne tematy poniedziałkowej sesji Rady Gminy Mszana.


W posiedzeniu uczestniczyli: Roman Foksowicz, przewodniczący i Grażyna Kuczera, wiceprzewodnicząca Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju.

Goście omówili aktualne zmiany wprowadzone w rozkładach i reorganizację linii oraz plany restrukturyzacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, który po nagłym zaprzestaniu realizacji zadań przez firmę Warbus, stał się głównym przewoźnikiem na terenie działania MZK.
Pan Roman Foksowicz podziękował również za udział w pracach Zarządu wójtowi Mirosławowi Szymankowi, a także radnemu Romanowi Bura, który jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej MZK.

Przypomnijmy, że po rezygnacji Warbusa, co miało miejsce wczesną wiosną tego roku, MZK stanął przed dylematem, jak ma nadal funkcjonować komunikacja. Na szczęście w ciągu 3 dni stworzono komunikację zastępczą, której ciężar spoczął na barkach głównie PKM oraz innych lokalnych przewoźników. Przez jakiś czas nie było możliwości pobierania opłat za przejazdy. Od maja udało się zamontować system kasowania biletów, sytuacja zaczęła się stabilizować. MZK stara się o odzyskanie poniesionych kosztów od firmy Warbus, nie wiadomo jednak, czy środki te uda się wyegzekwować.


W nowej sytuacji MZK odszedł od pomysłu likwidacji PKM, obecnie działania zmierzają do tego, żeby PKM uznać za podmiot wewnętrzny. - Trzeba sobie zdawać sprawę, że taniej komunikacji już nie będzie, natomiast PKM jako podmiot wewnętrzny jest stabilizatorem cen. Na wolnym rynku stawki systematycznie wzrastają, co widać w sąsiednich gminach - mówił Roman Foksowicz.


W przetargach na wolnym rynku stawki praktycznie wszędzie przekraczają 7 zł. Na terenie MZK stawka wynosi obecnie 5,04 zł. W budżecie na przyszły rok skalkulowano stawkę na poziomie 5,88 zł za wozokilometr.


Na październikowej sesji przyjęto także zmiany do budżetu na 2019 rok, co było konieczne w związku z otwarciem ofert w przetargu na przebudowę
i remont dróg gminnych. Na wykonanie remontów cząstkowych firma zaproponowała kwotę 81.672 złotych brutto, a w budżecie na ten cel było przeznaczone 50.000 zł, zatem zaszła konieczność zwiększenia kwoty o ok. 32 tys. zł, aby skutecznie móc podpisać umowę z wykonawcą. Natomiast na zadanie przebudowy dróg o nawierzchni asfaltowej najtańsza oferta to ponad 273 tys. zł brutto. W budżecie było zaplanowane 300 tys. zł, w tym na przebudowę dróg o nawierzchni z tłucznia. Zaszła konieczność podwyższenia kwoty, aby móc po raz drugi ogłosić przetarg na przebudowę dróg o nawierzchni z tłucznia, gdyż firma wycofała się z podpisania umowy. Na wydatki inwestycyjne dołożono zatem kwotę 60 tys. zł.


Ponadto podjęto uchwały:
- w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - uchwała ta zmienia nieco zapisy formalne uchwały w tym samym temacie, podjętej na sesji wrześniowej. Przyjęte stawki pozostają bez zmian;


- w sprawie stwierdzenia przekształcenia trzyletniego Liceum Ogólnokształcącego w Gogołowej w czteroletnie Liceum Ogólnokształcące w Gogołowej - podjęcie uchwały wynikało z przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe, w myśl których Gmina, prowadząca dotychczasowe trzyletnie liceum ogólnokształcące w terminie do dnia 30 listopada 2019 r. w drodze uchwały musi stwierdzić jego przekształcenie w czteroletnie liceum ogólnokształcące.

 

  • sesja_pazdz_00
  • sesja_pazdz_01
  • sesja_pazdz_02
  • sesja_pazdz_03

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie