A- A A+
Projekty unijne

Uczestnicy Marszu Ku Pamięci i goście z Izraela wspólnie przejdą z Mszany do Wodzisławia Śląskiego

W niedzielę, 19 stycznia 2020 roku, nasza gmina będzie świadkiem niecodziennych wydarzeń. W 75 rocznicę Marszu Śmierci do Mszany przyjedzie 20-osobowa grupa z Izraela.

Będą w Mszanie około godziny 14.30, w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji odbędzie się ich oficjalne powitanie przez władze Gminy Mszana. Tu goście z Izraela spotkają się również z grupą uczestników Marszu "Ku Pamięci", który jak co roku wyruszy 16 stycznia pod wodzą pana Jana Stolarza spod bramy Auschwitz, by w ciągu czterech dni przejść trasę przez Jastrzębie do Wodzisławia.


Ok. 15.30 - 16.00 na mszańskim cmentarzu zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty na Grobie Ofiar Marszu Śmierci. Następnie wszyscy uczestnicy przejdą wspólnie ostatni odcinek trasy od Mszany do dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odbędzie się zakończenie uroczystości.

Marsz Ku Pamięci organizowany będzie po raz 9. przez Jana Stolarza. Grupa ok. 30 piechurów przejdzie 70-kilometrową trasę z Oświęcimia do Wodzisławia, by uczcić ofiary ewakuacji obozu Auschwitz, przeprowadzonej przez Niemców 75 lat temu. Z Oświęcimia wyruszą 16 stycznia. 19 stycznia dojdą do Mszany.


- Kiedyś będąc w Muzeum Auschwitz, zauważyłem karteczkę na łóżku w bloku 2. Napisane na niej było: "Żyjemy dopóki żyją ci, którzy o nas pamiętają". To jest nasze motto. Dlatego właśnie idziemy: aby pamięć o nich nie zagasła – mówi Jan Stolarz, inicjator marszu.


Piechurzy pójdą m.in. przez Brzeszcze, Miedźną, Pszczynę, Studzionkę i Jastrzębie Zdrój. Na tej trasie w styczniu 1945 r. zginęło ok. 600 więźniów. Podczas marszu jego uczestnicy oddadzą hołd ofiarom, które spoczywają na cmentarzach rozsianych między Oświęcimiem i Wodzisławiem.

W marszu w Mszanie zawsze też uczestniczy młodzież tutejszej szkoły, dla której jest to żywa lekcja historii.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie