A- A A+
Projekty unijne

Informacja Wójta Gminy o obowiązkowych ubezpieczeniach dla rolników

Wójt Gminy Mszana przypomina, że każdy rolnik jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

Obowiązek ubezpieczeniowy ciąży jedynie na rolniku indywidualnym w rozumieniu art. 2 pkt. 12 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, czyli osobie fizycznej, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne.

Należy podkreślić, że posiadanie gospodarstwa rolnego nie musi wiązać się z prawem własności, więc zobowiązanym do zawarcia umowy ubezpieczenia OC jest także dzierżawca, najemca czy użytkownik gospodarstwa rolnego.


Zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązuje w zakresie:
• odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, zwanej dalej „ubezpieczeniem OC rolników”;
• budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, zwanej dalej „ubezpieczeniem budynków rolniczych”;
• upraw rolnych o ile uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego


Kwestie związane z ubezpieczeniem OC rolników oraz z ubezpieczeniem budynków rolniczych uregulowane są w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 473 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami tej ustawy, umowę ubezpieczenia OC rolnika i ubezpieczenia budynków rolniczych zawiera się na okres 12 miesięcy, a obowiązek ten powstaje w momencie objęcia gospodarstwa w posiadanie. Objęcie gospodarstwa w posiadanie może być wynikiem np. zakupu tego gospodarstwa, odziedziczenia, czy też obdarowania.


W przypadku niespełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, tj. posiadania ochrony ubezpieczeniowej, przepisy przewidują opłatę (karę) w wysokości:
• jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (OC rolników)- wysokość tego wynagrodzenia ogłaszana jest w stosownych przepisach i ustalana jest najczęściej raz do roku,
• jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa,

 

KONTROLA SPEŁNIENIA OBOWIĄZKU ZAWARCIA UMOWY OBOWIĄZKOWEGO UBEZPIECZENIA OC ROLNIKÓW I BUDYNKÓW ROLNICZYCH

Działając na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1, ust. 4 pkt 1 oraz art. 86 w związku z art. 44 i art. 59 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Wójt Gminy Mszana ma obowiązek przeprowadzania kontroli spełnienia wymogu zawarcia umowy:

• ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego,
• ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

W związku z powyższym informuje się, że każdy rolnik, który jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego musi dostarczyć do tutejszego Urzędu Gminy potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC/BUDYNKÓW ROLNICZYCH/UPRAW ROLNYCH rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne.

Wypełniony wzór potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia (dostępny w załączniku) należy dostarczyć:
• do punktu obsługi klienta Urzędu Gminy Mszana,
• do pokoju nr 26 Urzędu Gminy Mszana,
• wysłać na adres: Urząd Gminy Mszana ul. 1 Maja 81, 44-325 Mszana
• przesłać skan potwierdzenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• faksem na nr 32 457 97 60

Wzór potwierdzenia jest również dostępny w punkcie obsługi klienta. Potwierdzenie można również wypełnić w trakcie pobierania podatku przez sołtysów.

Więcej informacji na stronach:
tutaj oraz tutaj

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (potwierdzenie OC rolnika 2020.pdf)potwierdzenie OC rolnika 2020.pdf[ ]44 kB

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie