A- A A+
Projekty unijne

Gminna Biblioteka Publiczna - filia w Połomi otwarta po generalnym remoncie

25 stycznia miała miejsce uroczystość otwarcia po generalnym remoncie filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Połomi.

Z racji obostrzeń, związanych z pandemią COVID-19, uroczystość miała kameralny charakter. Wśród gości znalazły się władze Gminy Mszana na czele z wójtem Mirosławem Szymankiem i przewodniczącym Rady Gminy Markiem Lisnikowskim. Gośćmi byli również Magdalena Herman – sołtys Połomi oraz przedstawicielki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl., na czele z dyrektor Ewą Wrożyną-Chałupską. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wójt i dyrektor biblioteki w Mszanie, Eliza Sicińska-Hajska.


Biblioteka w Połomi była nieczynna dla czytelników przez 165 dni. W tym okresie wykonano generalny remont: wyburzono jedną ze ścian, połączono pomieszczenia, stworzono między nimi szerokie przejście. Zniszczony, wieloletni parkiet został zastąpiony praktycznymi płytkami, ze ścian zniknął przestarzały tynk mineralny, a w jego miejsce pojawiła się gładź, wymalowana na nowoczesne, energetyzujące kolory. Całkowicie zmieniono i ulepszono oświetlenie biblioteki, a w oknach pojawiły się nowe rolety.


Prace remontowe w ramach zadania „Przebudowa z remontem części pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Połomi” trwały od sierpnia 2020 r. Ich wykonawcą była firma AFBUD Adam Fila z Rybnika. Łączny koszt przedsięwzięcia – ponad 81 tys. zł, został pokryty z budżetu GOKiR Mszana.


- Remont był dopiero początkiem zmian, jakie nastąpiły w połomskiej bibliotece – wyjaśnia Eliza Sicińska-Hajska. - Dość powiedzieć, że sami projektowaliśmy regały, które następnie wykonała dla nas firma stolarska z Mszany. Dzięki dotacji celowej w wysokości 52 tys. zł, którą otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Mszana – wyposażyliśmy od podstaw wyremontowaną filię. Bibliotekarze wykonali następnie żmudną pracę dokładnego przejrzenia całego księgozbioru, książka po książce oraz opracowania nowego księgozbioru, bo do biblioteki trafiły dary książkowe oraz zakupiono nowości wydawnicze ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - mówi Eliza Sicińska-Hajska.


To wszystko wpłynęło na okres zamknięcia biblioteki, jednak niedogodności rekompensuje funkcjonalność nowej, pięknej filii nr 1, którą śmiało można określić jako bibliotekę XXI wieku.


Biblioteka dla czytelników została otwarta 26 stycznia 2021 r., a pracować będzie następująco:
poniedziałki od 8.00 do 15.00,
wtorki od 8.00 do 15.00,
środy – nieczynne,
czwartki od 10.00 do 17.00,
piątki – nieczynne.

 

  • biblioteka_polomia_01
  • biblioteka_polomia_02
  • biblioteka_polomia_03
  • biblioteka_polomia_07
  • biblioteka_polomia_08
  • biblioteka_polomia_09

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie