A- A A+
Projekty unijne

„Zero waste”, co to takiego…

„Zero waste” to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. W dosłownym tłumaczeniu to „brak śmieci” lub „brak marnowania”.


Przy obecnym stylu życia zero waste wydaje się być niemożliwy do spełnienia a jednak z powodzeniem można zastosować do każdego obszaru życia. Jedną z naczelnych zasad filozofii zero waste jest eliminowanie przedmiotów jednokrotnego użytku i zastępowanie ich długowiecznymi, wielorazowymi zamiennikami celem jest ochrona środowiska naturalnego z naciskiem na oszczędność zasobów naturalnych oraz unikanie powstawania odpadów.


Bez śmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, które potocznie nazywa się Erkami tzw. 5R.
R – Refuse odmawiaj: plastikowych reklamówek, jednorazowych sztućców i talerzyków, jednostronnego drukowania, przyjmowania ulotek,
R – Reuse używaj ponownie: użyj starych poszewek jako ściereczek kuchennych, nadaj rzeczom nowe życie zamiast je wyrzucać i kupować nowe, wybieraj firmy produkujące z surowców wtórnych,
R – Reduce redukuj: gaś niepotrzebne światło, zakręcaj wodę, ograniczaj druk jednostronny,
R – Recykle segreguj i przetwarzaj surowce wtórne: dbaj o prawidłową segregację odpadów, przeterminowane leki zostawiaj w aptece, oddawaj ubrania oraz przeczytane książki potrzebującym, zgniataj opakowania przed wyrzuceniem (np. puszki, butelki, kartony)
R – Rot mądrze gospodaruj resztkami organicznymi: kupuj tyle ile jesteś w stanie zjeść, do sklepu zabieraj listę produktów, które rzeczywiście są potrzebne, naucz się wykorzystywać i przetwarzać resztki pożywienia oraz odpady organiczne jak np. obierki, skorupki, fusy, kompostuj resztki organiczne.


Według statystyk Banków Żywności w Polsce co roku marnuje się aż 9 mln ton żywności. Na świecie jest to ponad 1,3 mld ton. Jest to ogromna ilość pożywienia, która mogłaby chociaż częściowo wspomóc ludzi cierpiących głód. Marnowanie żywności jest również obciążeniem dla środowiska naturalnego z powodu kosztów zbędnej produkcji.


Zero waste – to nowy styl życia, który zakłada maksymalne zmniejszenie „produkcji” odpadów. W dzisiejszym świecie, w którym dominuje konsumpcyjny styl życia nie jest to łatwe, ale przecież liczy się każdy, nawet najmniejszy, krok. Ograniczyć śmiecenie można na wielu etapach – od zakupów, poprzez użytkowanie czyli właściwe przechowywanie jedzenia, by zdążyć z konsumpcją zanim się zepsuje; pielęgnacja ubrań i konserwacja sprzętu, by służyły jak najdłużej aż po zagospodarowywanie resztek czyli kompostowanie odpadków kuchennych, przerabianie przedmiotów i dawanie im drugiego życia.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie