A- A A+
Projekty unijne

Współczesne rolnictwo…

Na prośbę Śląskiej Izby Rolniczej Wójt Gminy Mszana przypomina wszystkim mieszkańcom, jak duże znaczenie mają funkcjonujące na terenie naszej gminy gospodarstwa rolne.

W dobie ekologicznego stylu życia konsumenci coraz większą wagę przywiązują do jakości składników codziennej diety. Dzisiaj produkty ekologiczne i bio kupuje się głównie w sklepach ekologicznych, lecz coraz częściej nabywa się je bezpośrednio u polskich producentów rolnych.
Tereny o charakterze ośrodków wiejskich pod wpływem silnej presji urbanizacyjnej zmieniają swoją funkcję na inne, w tym w szczególności na funkcje mieszkaniowe.

Dlatego też prowadzenie gospodarstwa rolnego na takich obszarach coraz częściej staje się powodem napięć oraz konfliktów.
Dyskomfort dla otoczenia wynikający z prowadzonej przez rolników działalności nie wynika z ich złej woli. Uciążliwości zapachowe towarzyszące niektórym gałęziom produkcji rolnej oraz uciążliwości związane z ruchem sprzętu rolniczego są nieodzownym elementem działalności rolniczej. Mimo prób ograniczenia dyskomfortu dla otoczenia, rolnicy nie zawsze są w stanie całkowicie wyeliminować te uciążliwości, dlatego też konieczna jest ich akceptacja oraz wykazanie zrozumienia przez współobywateli.


Śląska Izba Rolnicza zwraca również uwagę na fakt, że przedmiotową sprawę można rozpatrywać w kontekście tzw. pierwszeństwa historycznego, gdzie określa się sposób korzystania z nieruchomości w ujęciu historycznym. Sposób ten powinien zapewnić pierwszeństwo na ewentualnym późniejszym narzuconym prawnie sposobem użytkowania. Rozwiązania takie są od dawna znane i praktykowane w Austrii i Niemczech, gdzie zasady te respektuje się nie tylko zwyczajowo i kulturowo ale także prawnie.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie